Ing. Alexander Néveri: Verím len v čestné podnikanie

Verí len v čestné praktiky- pri získavaní obchodných príležitostí, aj pri realizácii prác- Ing. Alexander Néveri, majiteľ spoločnosti NEVITEL, a.s. si myslí, že z dlhodobého hľadiska len čestné praktiky vedú k cieľu. Jeho spoločnosť sa zaoberá budovaním, údržbou a vývojom základňových telekomunikačných staníc od roku 1996.

 „Bežný užívateľ si ani neuvedomuje, akú prácu robíme; vidí len stožiare. Prípravy,  vyhľadávanie lokalít, plánovanie, administrácia – toto všetko je dôležitá súčasť našej práce. Na Slovensku máme rámcové zmluvy so všetkými tromi telekomunikačnými operátormi“ povedal Néveri pre televíziu DUNA.

Ing. Alexander Néveri vyštudoval odbor telekomunikácie. Po roku 1989 sa možnosti otvorili, preto od roku 1990 pracoval popri zamestnaní aj ako živnostník. „Na jeseň v roku 1992 nadišiel čas, aby som podal výpoveď a začal podnikanie- najprv úplne sám. Uzatváral som zmluvy na inštaláciu a údržbu telefónnych ústrední“ opisuje začiatky úspešný podnikateľ.  

Na jar v roku 1996 začal rokovania s maďarskou spoločnosťou o prevzatí vedenia ich slovenského telekomunikačného oddelenia a zoznámil sa s budovaním GSM staníc. „France Telekom vyhral výberové konanie na budovanie siete s tým, že za rok vybuduje až 500 základňových staníc. Zdalo sa to ako nemožné v tom čase, ja ale nemožné nepoznám. Boli sme najúspešnejšou spoločnosťou projektu, za rok sme vybudovali 126 staníc. Prakticky sme rok pracovali nepretržite, ráno aj v noci.”

Hlavný akcionár spoločnosti hovorí, že na telekomunikačnom trhu stále existujú nové výzvy. Úlohou NEVITEL-u  nie je len budovanie, ale aj následná údržba a vývoj technológií. „Hovorievam, že raz bude treba technológia aj na Mesiac. Vtedy si oblečieme skafander a pôjdeme aj tam. Alebo iný príklad: elektrická sieť bola vybudovaná už pred 100 rokmi a stále sú potrebné aktualizácie, zmeny.“

Po tom, čo sa jeho pozornosť z pozície primátora mesta Veľký Meder sústredila aj na veci verejné, dbal o to, aby vedenie firmy zveril do rúk lojálnych ľudí. Od januára vedie spoločnosť jeho manželka, Mgr. Szilvia Néveri Varagya. „Pracujeme vo veľmi špecifickej oblasti. Naša činnosť nie je pre bežných ľudí až tak viditeľná. Pre nás je prvoradé, aby naši obchodní partneri boli s našou prácou spokojní. Na prvé počutie sa môže zdať, že telekomunikácie nie sú povolaním pre ženy, ale generálny riaditeľ nemá za úlohu ukladať káble alebo vyznať sa v technických detailoch, ale vedenie, motivácia zamestnancov a dosiahnutie vytýčených cieľov” hovorí generálna riaditeľka.

Hoci je na Slovensku málo spoločnosti podnikajúcich v tejto oblasti, konkurencia a boj o ceny je veľká. Preto sa zamestnanci NEVITEL-u pozerajú dopredu. Ich cieľom je spojiť synergie a vytvoriť bezkonkurenčného hráča na tomto poli pôsobiaceho v krajinách Vyšehradskej štvorky.